Πρόσκληση σε συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου Δυτικής Μακεδονίας μέσω τηλεδιάσκεψης (7-5-2020)

Προεδρείο Περιφερειακού Συμβουλίου Δυτικής Μακεδονίας 2019

Έχοντας υπόψη τις διατάξεις του άρθρου 167 του Νόμου 3852/10, και της πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου (τεύχος Α’ 55/11-3-2020) σας καλούμε σε συνεδρίαση (Δια περιφοράς)  του Περιφερειακού Συμβουλίου Δυτικής Μακεδονίας, η οποία θα πραγματοποιηθεί την 7η Μαΐου  2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 15:00, με θέματα: 

1: Έγκριση τρόπου δημοπράτησης του έργου «ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΩΝ ΜΠΟΔΟΣΑΚΕΙΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ», προϋπολογισμού δαπάνης: 286.000,00 € (με Φ.Π.Α.).

Εισηγητής: ο Αντιπεριφεριάρχης Π.Ε. Κοζάνης, κ. Γρηγόριος Τσιούμαρης

2: Έγκριση τρόπου δημοπράτησης του έργου «ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΕΤΡΟΓΕΦΥΡΟΥ ΡΟΔΟΧΩΡΙΟΥ», προϋπολογισμού: 235.600,00 € (με Φ.Π.Α.).

Εισηγητής: ο Αντιπεριφεριάρχης Π.Ε. Κοζάνης, κ. Γρηγόριος Τσιούμαρης

3: Έγκριση τρόπου δημοπράτησης του έργου «ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΧΩΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΣΤΕΓΑΣΗ ΤΗΣ Δ.Ο.Υ. ΣΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΗΡΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ», προϋπολογισμού: 54.300,00 € (με Φ.Π.Α.).

Εισηγητής: ο Αντιπεριφεριάρχης Π.Ε. Κοζάνης, κ. Γρηγόριος Τσιούμαρης

4: 8η Τροποποίηση προϋπολογισμού  Π .Δ. Μ. (8η 2020).

Εισηγήτρια: η Αντιπεριφερειάρχης Οικονομικών & Διοίκησης, κ. Παναγιώτα Γκατζαβέλη

5: Έγκριση προσωρινών κυκλοφοριακών ρυθμίσεων για την εκτέλεση του έργου: “Συντήρηση τμημάτων Ε.Ο. 2 Βεύη – Κέλλη Π.Ε. Φλώρινας”.

Εισηγητής: ο Αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Φλώρινας, κ. Ιωάννης Κιοσές

6: Έγκριση αναγκαιότητας διενέργειας Ηλεκτρονικού Δημόσιου Ανοικτού διεθνούς μειοδοτικού διαγωνισμού μεταφοράς μαθητών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, χωρικής αρμοδιότητας Περιφερειακής Ενότητας Καστοριάς, για τα σχολικά έτη 2020-2021 και 2021-2022.

Εισηγητής: ο Αντιπεριφεριάρχης Π.Ε. Καστοριάς, κ. Δημήτριος Σαββόπουλος

7: Έγκριση Κατάρτισης (Τροπ. 0) του Προγράμματος έργων που χρηματοδοτούνται από την ΣΑΕΠ 241/2020 της  Περιφερειακής Ενότητας Φλώρινας.

Εισηγητής: ο Αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Φλώρινας, κ. Ιωάννης Κιοσές 

8: Ορισμός εκπροσώπων του Περιφερειακού Συμβουλίου Δυτικής Μακεδονίας – Π.Ε. Κοζάνης, στο Διοικητικό Συμβούλιο της εταιρείας «Ανώνυμη Εταιρεία Διοίκησης – Διαχείρισης Βιοτεχνικού πάρκου Κοζάνης», που φέρει το διακριτικό τίτλο ΒΙΟ.ΠΑ.Κ. Α.Ε.

Εισηγητής: ο Αντιπεριφεριάρχης Π.Ε. Κοζάνης, κ. Γρηγόριος Τσιούμαρης

9: Έγκριση Συμμετοχής της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας στο Δίκτυο A.R.E.P.O. (Association of European Regions for Products of Origin).

Εισηγητής: ο Αντιπεριφερειάρχης Αγροτικής Ανάπτυξης, κ. Βασίλειος Άμπας

10: Πρόσληψη ενός (1) ατόμου, ειδικότητας Π.Ε. Κτηνιάτρων, για το πρόγραμμα «ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΟΖΩΔΟΥΣ ΔΕΡΜΑΤΙΤΙΔΑΣ ΤΩΝ ΒΟΟΕΙΔΩΝ».

Εισηγητής: ο Αντιπεριφεριάρχης Π.Ε. Κοζάνης, κ. Γρηγόριος Τσιούμαρης

11: Έγκριση πρόσληψης (1) υπαλλήλου Ιδιωτικού Δικαίου Ορισμένου Χρόνου (ΙΔΟΧ) στην Περιφερειακή Ενότητα Γρεβενών, ειδικότητας ΠΕ Κτηνιάτρων.

Εισηγητής: ο Αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Γρεβενών, κ. Ιωάννης Γιάτσιος

12: Τρόπος εκτέλεσης του έργου «Διαμόρφωση αίθουσας πολλαπλών χρήσεων στην Εύξεινο Λέσχη Φλώρινας» (με προϋπολογισμό 135.000,00 €).

Εισηγητής: ο Αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Φλώρινας, κ. Ιωάννης Κιοσές

13: Έγκριση ένταξης – απένταξης – τροποποίησης έργων του ΕΑΠ Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας 2012-2016, μετά την 20η Συνεδρίαση της Επιτροπής Παρακολούθησης (Ε.Π.).

Εισηγητής: ο Περιφερειάρχης Δυτικής Μακεδονίας, κ. Γεώργιος Κασαπίδης

14: Έγκριση προσωρινών κυκλοφοριακών ρυθμίσεων για την εκτέλεση του έργου” Αντιμετώπιση Χειμαρρολάβας Οδικού Δικτύου Π.Ε. Φλώρινας”. 

Εισηγητής: ο Αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Φλώρινας, κ. Ιωάννης Κιοσές

 

Η Πρόεδρος του Περιφερειακού Συμβουλίου

Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας

 

Ευφροσύνη Ντιό

 

Πίνακας Αποδεκτών:

  1. Γκατζαβέλη Παναγιώτα
  2. Τσιούμαρης Γρηγόριος
  3. Βαβλιάρας Γεώργιος
  4. Λυσσαρίδης Νικόλαος
  5. Κιάνας Στέργιος
  6. Πουταχίδου Όλγα
  7. Μαργαρίτης Γεώργιος
  8. Τοπαλίδης Ηλίας
  9. Δαδαμόγια Αικατερίνη
  10. Μακρυγιάννης Μενέλαος
  11. Κιοσές Ιωάννης
  12. Βόσδου Σωτήριος
  13. Άμπας Βασίλειος
  14. Σαββόπουλος Δημήτριος
  15. Κοζατσάνη Δέσποινα
  16. Μάνος Θωμάς
  17. Κυριακίδου – Τσιάγγου Καλλιόπη
  18. Φωλίνας Αθανάσιος
  19. Γιάτσιος Ιωάννης
  20. Χατζηζήσης Λάμπρος
  21. Καρυπίδης Θεόδωρος
  22. Καρυπίδου – Κηπουρίδου Μαρία
  23. Λαζαρίδης Παύλος
  24. Κάτανας Ηλίας
  25. Γιαννακίδης Σταύρος
  26. Λιάσης Ιωάννης
  27. Κωτακίδης Γεώργιος
  28. Κώττας Παναγιώτης
  29. Μαρκόπουλος Ναούμ
  30. Δασκαλόπουλος Αντώνιος
  31. Ζεμπιλιάδου Γεωργία
  32. Χριστοφορίδης Γεώργιος
  33. Μπουμπόναρη Νικολέτα
  34. Στρατάκης Ιωάννης
  35. Τζιώτζης Απόστολος
  36. Γιαννόπουλος Γρηγόριος
  37. Χαστάς Αθανάσιος
  38. Καραντζίδης Βασίλειος
  39. Σαββουλίδης Χρήστος
  40. Πράσσος Στέφανος